Z przyjemnością informujemy, iż firma Cerbex Sp. z o. o. uzyskała dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027, działanie 1.1 Badania i rozwój. Typ projektu: Wsparcie działalności badawczo rozwojowej.
Tytuł projektu:
Opracowanie i wdrożenie innowacyjnego, modułowego systemu zabezpieczeń przeciwpożarowych
Planowane działania:
W ramach Projektu zaplanowano realizację 6 zadań:
- Badania teoretyczno-doświadczalne w zakresie opracowania wytycznych do koncepcji modułów systemu zabezpieczenie przeciwpożarowego.
- Weryfikacja eksperymentalna opracowanej koncepcji poszczególnych modułów systemu.
- Opracowanie i wykonanie prototypów-demonstratorów modułów systemu zabezpieczenia przeciwpożarowego.
- Optymalizacja doświadczalna prototypów modułów systemu zabezpieczenia przeciwpożarowego(PANS w Krośnie).
- Prace przedwdrożeniowe – usługi wsparcia innowacji.
- Prace wdrożeniowe – budowa hali produkcyjnej i zakup sprzętu i wyposażenia
Grupa docelowa działań projektu:
Projekt stanowi odpowiedź na informacje z rynku i nowe wymagania przepisów unijnych (m. in. ustawa o elektromobilności oraz o gromadzeniu odpadów), które nakładają na właściciela obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa p poż.
Cel projektu:
Celem projektu jest wzmocnienie konkurencyjności Cerbex Sp. z o. o. i podniesienie poziomu jej innowacyjności, poprzez przeprowadzenie prac B+R i przenoszenia oferty Spółki o nowy produkt. Cele szczegółowe:
- Poszerzenie asortymentu produkowanych wyrobów, poprzez wprowadzenie na rynek produktu będącego rezultatem prac B+R.
- Wzrost przychodów ze sprzedaży poprzez wdrożenie wyników prac B+R.
- Minimalizacja negatywnego wpływu na środowisko wdrażanych rozwiązań.
Planowane efekty:
W wyniku projektu opracowany i wdrożony zostanie innowacyjny , modułowy system zabezpieczenia przeciwpożarowego. W jego skład wejdą:
- automatyczny koc gaśniczy (AKG)
- stałe urządzenie gaśnicze wodne na pianę sprężoną (SUG)
- zestaw pompowy do zasilania hydrantów i innych urządzeń ppoż. (ZP)
- przeciwpożarowy wyłącznik prądu (PWP).
Kluczowa przewaga opracowanej i wdrożonej innowacji produktowej wynika z modularnej budowy i możliwości integracji wszystkich rozwiązań sprzętowych wchodzących w skład systemu na stanowisku koordynacji działań ratowniczych w chronionym obiekcie, w celu zwalczania pożaru na różne sposoby.
Projekt jest całościowym przedsięwzięciem ukierunkowanym na wdrożenie rozwiązań wpływających na łagodzenie zmian klimatu. System zapewni wysoką skuteczność w gaszeniu pożaru w pierwszej fazie, kiedy nie generuje jeszcze dużej ilości toksycznych produktów spalania, a tym samym ograniczony zostanie negatywny wpływ na środowisko. Szybkie ugaszenie pożaru ograniczy działanie straży do lokalizacji pożaru i zmniejszy ilość środka pianotwórczego i użytej wody, która po kontakcie z płomieniem i materiałem palnym powoduje wytworzenie kwasów i zasad i innych związków toksycznych o trudnym do kreślenia składzie chemicznym.